Telefon
Telegram
WhatsApp
İnstagram

Göz Kapağı Ameliyatı

Göz Kapağı Ameliyatı

GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ
Üst veya alt göz kapağında deri fazlalığı, torbalanma veya görüş alanına engel olan üst göz kapağı cilt/torbalanma sarkmasının lokal ya da sedasyon ile alınması işlemine genel olarak göz kapağı estetiği denilebilir.

BLEFAROPLASTİ NEDİR?
Kapaktaki aşırı cilt dokusunun çıkarılması işlemi blefaroplasti operasyonu olarak da adlandırılır.

GÖZ KAPAĞINDAKİ ESTETİK SORUNLAR NELERDİR?
Göz kapaklarındaki estetik sorunlar genel olarak, üst kapakta cilt fazlalığı, yağ fazlalığı, alt kapakta torbalanma, alt kapakta cilt fazlalığı şeklinde sıralanabilir.

ÜST GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ AMELİYATI NASIL YAPILIR?
Üst göz kapağı blefaroplasti ameliyatında aşırı cilt hasta oturur vaziyette iken yapılan çizime göre lokal anestezi altında çıkarılır. Çoğu durumda üst göz kapağı kıvrımının altında ve üstünde göz bebeği hizasında yaklaşık 10’ar mm deri bırakılmalıdır. Kaz ayağı bölgesinde de cilt fazlalığı devam ediyor ise, iz olabildiğinde kısa tutularak zaten var olan kırışıklığın içinde saklanabilir. Cilt genellikle eriyen veya erimeyen Eğer varsa aşırı yağ dokularından da bir miktar çıkarılabilir. Hastada ilk hafta morarma, ödem ve gözün bir miktar açık kalması olabilir. Ancak hastaların çoğu işlemden sonraki ilk 1-2 hafta içinde normal bir görünüme kavuşur.

ALT GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ AMELİYATI NASIL YAPILIR?
Alt göz kapağı ameliyatında kirpik altından yapılan kesi ile girilerek torbalanma yapmış olan aşırı yağ dokularından bir miktar çıkarılır. Cilt fazlalığı için cilt çıkarırken olabildiğinde az cilt çıkarılır. Kaz ayağı bölgesinde kaslara asma yaparak yer çekimin gözü aşağı çekme etkisi azaltılır. Cilt genellikle kendiliğinden eriyen çok ince iplerle kapatılır. Hastada ilk hafta morarma, ödem ve gözün bir miktar açık kalması olabilir. Ancak hastaların çoğu işlemden sonraki ilk 1-2 hafta içinde normal bir görünüme kavuşur. Hastalar göz kapağı ameliyatı öncesi mümkünse sigaraya ara vermeli, kan sulandırıcı ilaç ve ağrı kesici kullanmamalıdır.

GÖZ KAPAĞI AMELİYATI SONRASINDA NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?
Göz kapağı ameliyatı sonrası buz uygulaması şişliğin ve morarmanın minimal olması için elzemdir. 2-3 gün buz uygulaması ve dinlenirken ve uyurken başın yüksek pozisyonda olması önerilir. Ameliyat sonrası göz içinde kuruluk oluşmaması için çeşitli jel ve damlalar kullanılır.

GÖZ KAPAĞI AMELİYATI SONRASI İZ KALIR MI?
Göz kapağı ameliyatı sonrası vücudun nerede ise en iyi iyileşen cildi olduğu için çok iyi bir şekilde iyileşir. Çoğu hastada ameliyattan belli bir süre sonra iz fark edilmez ya da çok zor fark edilir.

GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ KALICI BİR İŞLEM MİDİR?
Göz kapağı ameliyatı ya da blefaroplastinin sonuçları kalıcıdır. Ancak yaşla birlikte on yıllar içinde vücudumuzdaki diğer yerler gibi cildimizde ameliyat ile düzeltilmiş alanlarda da sarkmalar olabilir.

GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ RİSKLERİ NELERDİR?
Göz kapağı ameliyatı veya blefaroplasti ameliyatı sonrası gözün kısa bir süre uyurken açık kalması normaldir ve genellikle bir iki hafta sürmeden düzelir. Ancak alt göz kapağında açık kalma daha uzun sürebilir. Bu durumlarda açık kalma yerçekiminin tersi yönce masajlarla genellikle birkaç ay içinde düzelir. Gene alt göz kapağı ameliyatı sırasında kantopeksi/badem göz ameliyatı gibi ek prosedürler eklendiyse kemozis denen geçici konjuktiva ödemi oluşabilir. Genellikle doktorunuzun önereceği bazı damlaların kullanılması ile birkaç hafta içinde geçerler.

GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ KAÇ YAŞINDA YAPTIRILMALIDIR?
Göz kapağı estetiği veya blefaroplasti için yaş sınırı değil aşırı cilt veya yağ dokusunun varlığı endikasyonu oluştururur. Genellikle 40 lı yaşlardan sonra göz kapağı sarkmaları başlar. Bazı nadir cilt hastalıklarında tüm vücutla birlikte göz kapağı da erken yaşlarda sarkabilir.