Telefon
Telegram
WhatsApp
İnstagram

Kepçe Kulak (Otoplasty) Ameliyatı

Kepçe Kulak (Otoplasty) Ameliyatı

KEPÇE KULAK NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Kepçe kulak lokal anestezi dediğimiz bölgenin uyuşturulması yöntemiyle kulak arkasından girilerek ihtiyaç duyulan ananlara kalıcı dikişler koylarak tedavi edilir.

KEPÇE KULAK AMELİYATI NE ZAMAN YAPILABİLİR?

Kepçe kulak ameliyatı 6 yaşlarından itibaren her yaşta yapılabilir. Çünkü bu yaşta çocukların kulak boyutu erişkinlerin kulak boyutuna yakın bir büyüklüğe ulaşmış olur. Ayrıca okul döneminde akranları tarafından kulak şekli nedeniyle çocuklar rahatsız edilebileceğinden dolayı bu dönemde ameliyat ihtiyacı olabilir.

KEPÇE KULAK AMELİYATI NASIL YAPILIR?

Kepçe kulak ameliyatı lokal anestezi ile yapılır. Yani kulağının arkasından yapılan enjeksiyonlarla kulak hissiz hale getirilir. İhtiyaca göre düz bir kesi veya fazlalık oluşturabilecekleri varsa geri çıkarma kesesi ile kulak arkasından girilerek ameliyat yapılır. Hastanın Kulağındaki dedormitenin durumuna göre kulağın orta kısmı ve üst kısmına ihtiyaç görülen dikişler yardımıyla düzeltme yapılır. Böylelikle kulak İle saçlı deri arasında ideal açı sağlanmış olur.
Eğer hasta lokal anestezi yapılmasını istemiyor ise veya çocuk hastaysa genel anestezi altında ameliyat yapılabilir.

KEPÇE KULAK AMELİYATI SONRASI SÜREÇ NASIL İŞLER?

Kepçe kulak ameliyatı lokal yapıldığında hasta ameliyat sonrası günlük hayatına dönebilir. Eğer genel anestezi altında yapıldıysa hasta aynı gün veya ertesi gün taburcu edilir. Hastanın ameliyat sonrası kulakları çarpma benzeri travmalardan korumak için tenisçi bandajı ya da bone benzeri kıyafeti ile uyumlu bir aksesuar İle desteklemesi gerekir. Bu süre en az iki hafta olmalıdır.

KEPÇE KULAK PROBLEMİ AMELİYATSIZ TEDAVİ EDİLEBİLİR Mİ?

Kepçe kulak problemi ameliyatsız tedavi edilemez. Ancak yenidoğan döneminde ilk bir ay içerisinde ameliyat yapılmaksızın sadece kulağın desteklenmesi ile bir miktar başarı sağlanabilir. Bu süreç sonrasında destekleme ile herhangi bir düzelme beklenmez.