Telefon
Telegram
WhatsApp
İnstagram

Meme Büyütme Ameliyatı

Meme Büyütme Ameliyatı

MEME BÜYÜTME ESTETİĞİ NEDİR?
Herhangi bir nedenden dolayı kadınlarda olan mevcut meme dokusu eksikliği probleminin, genel anestezi altında meme dokusu altına ya da kas altına silikon implant koyularak düzeltilmesi prosedürüne meme büyütme estetiği ya da ameliyatı denir.
Meme büyütme estetiğinde kullanılan implantların özellikleri nelerdir?
Silikon implant veya meme implantı olarak anılan meme büyütmede kullanılan implantlar dışı silikon cidar ve içi silikon jel ile dolu olarak imal edilirler. Dışındaki silikon cidar pürüzlü veya düz olabilir, içinde silikon yerine serum olan tipleri de vardır. Ayrıca şekil olarak yuvarlak veya anatomik/damla seçenekleri de bulunur.

MEME BÜYÜTME AMELİYAT SÜRECİ NASILDIR?
Meme büyütme ameliyatı 1,5 – 2 saat civarı sürer ve hastalar aynı gün ya da ertesi gün evlerine dönebilirler. Hastanın normalden fazla kanaması vs yoksa dren kullanılmaz. Içinde metal olmayan üstten ve alttan destekli ameliyat sütyeni ameliyattan sonra 6 hafta boyunca 24 saat, 6 hafta geceleri kullanılır. Ameliyatta protez hastanın meme dokusu ve cilt altı yağ dokusunun kalınlığına göre kas altı, kas üstü hangi plana koyulacağına karar verilir.

MEME BÜYÜTME AMELİYATI SONRASI SÜREÇ NASIL İŞLER?
Ameliyat sonrası 4-6 saat açlık, sonrasında aynı gün ya da ertesi gün taburcu yapılır. Pansumanlar 3.gün kontrol edilir. Genellikle eriyen dikişler kullanılacağı için dikiş almaya gerek kalmaz. Vakaların çoğunda meme altı katlantısında gizlenen 4-5 cm lik iz ilk aylarda kızarık olur. Bu dönemde silikon içeren iz kremleri kullanılır. Vakaların çoğunda izler 4-6 içerisinde kolay görülmeyen hale gelirler.

MEME BÜYÜTME SONRASI SÜTYEN SEÇİMİ NASIL OLMALIDIR?
Ameliyat sonrası hastalara önerdiğimiz özel medikal sütyenler kullanılmalıdır. Bunların içinde tel bulunmaz, yanlardan ve üstten desteklidir. Yandan destekli sporcu sütyenleri de bu dönemde alternatif olarak kullanılabilir.
Meme büyütme ameliyatı emzirmeye engel midir?
Çok sık sorulan bu soru için emzirmeye hiç bir etkisi yoktur diyebiliriz. Çünkü standart meme büyütme ameliyatında meme bezlerine dokunulmaz. Bu nedenle süt mikatarına etki beklenmez. Ancak her insanda olduğu gibi sütün bol ya da az olması durumu ameliyat olan hastalarda implanttan bağımsız olarak vardır.
Meme büyütme ameliyatının riskleri nelerdir?
Meme büyütme ameliyatı sonrası başlıca riskler olarak kan birikmesi(hematom), enfeksiyon ve yara problemleri sayılabilir. Nadir olarak protez çevresi dokuda sertleşme olabilir.

MEME BÜYÜTME AMELİYAT SONRASI YATIŞ POZİSYONU NASIL OLMALIDIR?
Ilk bir kaç hafta sırtüstü yatış önerilir. Ilk 6 hafta yüzüstü yatılması önerilmez. Protezlerin yer değiştirmesi veya kaymasını engellemek için ilk ay yan yatmak yerine sağa veya sola hafif açılı bir şekilde yatılabilir.
Meme büyütme ameliyatı sonrası sarkma olur mu?
Normal meme dokusunun doğal seyrinde zamanla yerçekimine bağlı olarak aşağı doğru sarkması atrofi yani sönme riski tüm bireylerde vardır. Meme büyütme ameliyatı sonrasında ise silikon implantlarda volüm kaybı veya sönme beklenmez ancak yerçekimine bağlı olarak onyıllar içinde sarkma olabilir.

MEME BÜYÜTME AMELİYATI SONRASI İZ KALIR MI?
Meme büyütme için sıklıkla meme altı kıvrımından girilerek yara izi doğal katlantıda gizlenir. İlk aylarda kızarık olan iz genellikle 6 ay sonrasında kolay fark edilemez hale gelir. Skar dediğimiz yara izinin estetik bir şekilde iyileşmesi için silikonlu kremler ve taping gibi başka yöntemlerle de desteklenir.
Dolgu ile meme büyütmek zararlı mıdır?
Dolgu maddesi olarak hyaluronik asit içeren geçici maddeler FDA veya CE belgeli ise kuvvetle muhtemelen vücuda zararlı değildir diyebiliriz. Yüz bölgesinde çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak meme gibi hareketli bölgelerde yer değiştirme riski olduğu için dikkatli kullanılmalıdır.

MEME PROTEZLERİ KANSER YAPAR MI?
Meme protezleri kanser yapmazlar. Her yıl sadece Amerika’da FDA bilgilerine göre 400bin meme implantı kullanılmaktadır. 50 yıldan fazla süredir kullanılmaya devam edilen implantlar teknolojideki gelişmelerle iyileştirilmiş ve bu günkü haline gelmiştir. Meme protezleri sadece meme büyüme işleminde değil meme kanseri sonrasında yeniden meme oluşturma işleminde de kullanılırlar.
Meme silikon protezleri vücuda konulduklarından sonra çevrelerinde doğal iyileşme süreci içimde kapsül adı verilen bir doku oluşur. Nadir de olsa bazı hastalarda bu kapsülde kalınlaşma ağrı büzüşme gibi belirtileri olan kapsül kontraktürü gelişebilir. Bu durum tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır. Bu durumun geliştiği vakalarda 30binde 1 gibi oranlarda ALCL adındaki hastalık gelişebilir.
Normal sağlıklı ve meme implantı olmayan bir kadında hayat boyunca meme kanseri geliştirme riski ABD de %13 olarak hesaplanmıştır. Bu oran 30binde 3900 civarıdır. Yani meme implantı olmayan bireylerde ALCL ihtimalinin 3900 katı kanser riski zaten vardır ve bu nedenle tüm kadınlarda periyodik meme kanseri taraması önerilmektedir. Üstelik ALCL çoğu vakada tamamen tedavi edilebilen bir hastalıktır.