Telefon
Telegram
WhatsApp
İnstagram

Meme Küçültme Ameliyatı

Meme Küçültme Ameliyatı

MEME KÜÇÜLTME AMELİYATI NEDİR?

Gebelik sonrası süt verme döneminde doğal olarak büyüyen memeler, bu dönem sonrasında hacim azalmasına bağlı olarak bazı insanlarda sönme ve sarkma, bazı insanlarda hacim azalmaksızın sarkma oluşturabilir. genel anestezi altında meme dokusunun içerisindeki yağ dokusunun aşırı cilt ile beraber çıkarılması işlemine meme küçültme ameliyatı (Reduction Mammoplasty) denir.


MEME KÜÇÜLTME AMELİYATI KİMLER İÇİN UYGUNDUR?

Aşırı meme büyüklüğüne bağlı olarak sırt ağrısı, boyun ağrısı, meme altı katlantılarının altında pişik, sütyen askıları yüzünden omuz bölgesinde iz ve ağrı oluşması gibi şikayetleri olan, öne doğru kambur bir şekilde yürüyen, kıyafet seçiminde zorlanan, büyük meme nedeniyle sosyal ve psikolojik sorunlar yaşayan, genel anestezi altında ameliyat olmasına engel herhangi bir sağlık sorunu olmayan kişiler meme küçültme ameliyatı için uygundur. Öyle ki meme küçültme ameliyatı sonrası sırt ağrılarında iyileşme tarif eden bir çok hastamız vardır. Hatta normalden büyük memelerin Gövdenin tarafında yaptığına bağlı olarak Çoğu hastada kifoz veya skolyoz adı verilen omurga bozukluklari veya postür bozuklukları oluşabilir. Bizim hastalarımız arasında yaptığımız bir çalışmada ameliyat öncesi ve sonrası omurga eğrilikleri çekilen filmlerle ölçülmüş, ameliyat sonrası omurga eğriliklerinde anlamlı düzeyde iyileşme görülmüştür. (Bakınız “meme küçültme ameliyatı omurga bozukluklarını geri çevirir mi?” başlıklı ingilizce makalem: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23949126/ )


MEME BÜYÜMESİNİN NEDENLERİ NELERDİR?

Meme bilmesinin kesin olarak nedeni bilinmemekle birlikte ergenlik döneminde gebelikte ve bazı ilaçların kullanımı durumunda meme dokusunda büyüme oluşabilir. Kilo alıp verme sonrasında da meme büyüklüğü be sarkması birlikte olabilir. Ancak en çok idiopatik dediğimiz sebebi bilinmeyen meme büyümesi ile karşılaşırız.
Gigantomasti, makromasti gibi isimler de verilen meme büyümesi ergenlikte olduğunda “virjinal hipertrofi” adı verilir. Ergenlikte gelişen meme büyümesinin genellikle meme dokusunda, kanda normal düzeyde olan bazı hormonlara aşırı duyarlılığa bağlı olduğu düşünülür.

MEME KÜÇÜLTME OPERASYONU KAÇ YAŞINDAN İTİBAREN YAPILABİLİR?

Eğer ergenliğe bağlı olarak gelişmiş bir meme büyümesi varsa ergenlik sürecinin bitiminde meme küçültme yapılabilir. Genellikle 17 yaş civarı meme gelişimi duracağından ameliyat yapılabilir. Eğer gebelik sonrası gelişen bir meme büyümesi varsa emzirme dönemi bittikten sonra eğer hala ihtiyaç varsa planlama yapılmalıdır. Diğer idiopatik meme büyümesi vakaları tüm erişkin yaşlarında tedavi edilebilir.


MEME KÜÇÜLTME AMELİYATININ RİSKLERİ NELERDİR?

Enfeksiyon, kanama gibi tüm ameliyatlarda olan risklere ek olarak meme başı duyusunda değişme olabilir. Nadir de olsa büyük memeler, sigara kullanımı kronik hastalık gibi riskleri olan kişilerde meme başından ya da yara kenarından beslenme bozukluğuna bağlı doku kaybı oluşabilir. Bunlar genellikle pansumanla iyileşir.

MEME KÜÇÜLTME AMELİYATINDAN SONRA İZ KALIR MI?

Ameliyat tipine göre, meme büyüklüğüne göre, daha önce geçirilmiş ameliyat olup olmamasına göre izler farklılık gösterebilir. Ancak çoğu hastada meme başı çevresinde kahverengi beyaz geçişinde bir iz olur ve iyi bir teknikle renk geçişinde güzelce gizlenir. Meme altı katta altısında gizlenen yatay iz genellikle yakından bakın oldukça fark edilmeyen bir ize dönüşür. Meme başı ve meme altı katlantısı izlerini birleştiren dikey iz ise İlk aylarda kırmızı pembe renkte olup daha sonra çoğu vakada sorarak cilt rengini alır ve kolay fark edilmez. Her ne kadar en iyi tekniklerle dikiş yapılsa da bazı hastalarda izde kabarma olabilir bunun önlenmesi için gerekli tedbir ve tedaviler tüm hastalarda yapılmaktadır.

MEME KÜÇÜLTME AMELİYATI AĞRILI MIDIR?
Meme küçültme ameliyatı ağrılı bir ameliyat değildir. Kullanılan damardan verilen ağrı kesiciler ve ameliyat sırasında kullanılan lokal anestezik dediğimiz doku uyuşturucuları sayesinde hastalar ameliyatı çok rahat geçirirler. İlk bir kaç gün ağızdan alınan ağrı kesiciler ile rahat geçecektir. İlk haftalar kolu çok yukarı kaldırma hareketini yapmasını, aşır egzersiz yapmasını önermeyiz.

MEME KÜÇÜLTME AMELİYATI SONRASI EMZİRME SORUNU OLUR MU?

Bu konuda yapılmış bir çok çalışma vardır. Genel olarak bu ameliyat sonrası emzirme sorunu olmayan veya emzirme sorunu olan hastaların oranı normal insanlarda görülen emzirme sorunu görülme oranıyla benzerdir.

MEME KÜÇÜLTME AMELİYATI SONRASI SARKMA OLUR MU?

Meme küçültme ameliyatı sonrasında gebelik ve emzirme olursa, aşırı kilo alıp verme olursa, memelerin tekrar büyüme ve sarkma ihtimali vardır. Bunun dışında yer çekimine bağlı olarak sarkma olsa da çok daha uzun zaman alacaktır.

MEME KÜÇÜLTME AMELİYATI SONRASI MEMELER TEKRAR BÜYÜR MÜ?

Meme küçültme ameliyatı sonrası gebelik, aşırı kilo alma veya meme büyümesine sebep olan ilaç kullanımı olmazsa tekrar büyüme beklemeyiz.

MEME KÜÇÜLTME AMELİYATINDAN SONRA NORMAL HAYATIMA NE ZAMAN DÖNERİM?

Meme büyüklüğüne göre ortalama üç 4 saat süren genel anestezi altında yapılan ameliyat sonrasında aynı gün hasta yemek yiyip ayağa kalkıp yürüyüş yapar. Bir gece hastanede istirahat ettikten sonra pansumanları değiştirilerek taburcu edilir. Drenleri klinikte çekilir. Sonrasında duş alabilir normal günlük aktivitelerine dönebilir. İçinde tel olmayan sporcu sütyenini ilk 6 hafta yanlardan destekleyerek kullanır. 2-3 haftadan sonra ameliyat bölgesi dışı, 6 haftadan sonra tüm egzersizlere başlayabilir. Hastanın özel durumuna ve yara iyileşme hızına göre doktorunuz bu zamanlamalarda değişiklikler yapabilir.